Káva – nápoj, který se pije téměř v každé zemi

Káva je jak u nás, tak i ve světě nápojem, který je oblíbený zřejmě kvůli specifické chuti, vůni a povzbuzujícím účinkům. Tyto účinky způsobují oddálení únavy, zvýšení pozornosti a energie.

Příjemná vůně a lahodná chuť jsou dalšími důvody, proč kávu pijeme. Díky pestrému výběru si každý může vybrat ten svůj šálek oblíbené kávy a vychutnat si všechny smysly, které káva poskytuje.

Káva pochází z kávových zrn a kávová zrna z plodů, které rostou na rostlině zvané kávovník. Existuje několik druhů této rostliny a mezi ty nejznámější patří Arabika, Robusta a také Liberika, která není tak známá, jako dvě předešlé.

Po sběru plodů kávovníků přichází na řadu zpracování. Nejdřív suchou metodou nebo mokrou a následně pražením. Pražení je složitý proces, díky kterému vzniká spousta látek, které mají za následek specifickou chuť a vůni kávy.

Ke spotřebiteli se káva již dostává jako zrnková nebo mletá. Pokud dbáte na kvalitu, tak tu nejlepší si můžete dopřát formou zrnkové, kterou si čerstvě namelete sami. Tím zachováte také její příjemnou a silnou vůni.

Kvalitní káva je ta, kterou pijete bez různých sladidel a ochucovadel jako je smetana nebo mléko. Dochucovadla a slazení její chuť pozmění a snižují také účinky kofeinu.

Největším distributorem kávy je Brazílie a největším konzumentem je dle statistik Nizozemsko.

Pití kávy je také zdraví prospěšné. Kromě toho, že je pozitivním přínosem pro náš mozek, tak je také prevencí proti různým onemocněním jako je onemocnění srdce, cév, onemocnění cukrovkou, rakovinou, zrychluje metabolizmus a podporuje hubnutí.

Není vhodné pít kávu při vysokém tlaku, a pokud nemůžete odolat, tak je potřebné se domluvit se svým lékařem. Každopádně jí můžete nahradit třeba Meltou nebo mladší náhražkou Caro, které sice nejsou z kávových zrn, ale jsou zbarvením a chutí kávě nejbližší.

Sdílej s přáteli!