Tam, kde je čaj, je i káva

Káva a čaj patří mezi nejvyhledávanější nápoje světa. Je to zřejmě díky lahodné a specifické chuti, vůni a navození příjemné atmosféry. Pro většinu uživatelů se tyto nápoje staly také zdrojem proti únavě.

Pro oba nápoje je charakteristické, že obsahují kofein, tedy především káva, v případě čaje je to tein. Jsou to látky se stimulačními účinky na nervovou soustavu. Rozdíl mezi kofeinem a teinem spočívá v tom, že účinky kofeinu nastupují mnohem rychleji, než v případě teinu. Aby však kofein v kávě opravdu účinkoval, nesmíte kávu pít v kombinaci s mlékem, které účinky naopak brzdí. Pokud se potřebujete pořádně povzbudit a zůstat bdělí, tak je lepší vybrat si šálek kávy, než třeba černého nebo zeleného čaje. U čaje je totiž stimulace pozvolná.

Dále mají káva a čaj společné také to, že jsou zdrojem antioxidantů. A jak je známo, antioxidanty jsou prospěšné pro naše tělo. Podporují prevenci ohledně kardiovaskulárních onemocnění nebo také prevenci onkologických onemocnění.

Nejdůležitějšími účinky těchto nápojů jsou tedy stimulace psychiky, zmírnění únavy, osvěžení, zlepšení nálady, podpora trávicího systému atd. Další důležitou funkcí obou nápojů je charakter společenský, protože jsou součástí mnoha sedánků a dýchánků rodiny i přátel a také při posezení v kavárně nebo v restauraci či na různých oslavách. Čaj bývá obvykle důležitou součástí pitného režimu v zdraví i v nemoci.

Čaj má i další specifické účinky a to především léčivé. Můžete si vybrat čaje bylinkové, maté, pu erh, oolongy, matcha, speciální, ovocné, zelené, polozelené, bílé, žluté, červené atd.

Ani káva ve svém výběru nezaostává a výběr spočívá v kávě zrnkové, mleté, instantní, zelené, Bio, porcované atd.

O kávě se vedou fámy, že zvyšuje krevní tlak. Opak je však pravdou, protože káva má spíš blahodárné účinky na krevní tlak a kardiovaskulární systém. Musí se však pít s mírou a nesmějí si jí dopřávat lidé, kteří již problém s vysokým tlakem dávno mají. Káva se nesmí louhovat déle jak 3 minuty, protože to už dochází k uvolnění nepříznivých látek pro náš organizmus.

Sdílej s přáteli!