Vybrat správný kávovar může být tvrdý oříšek

Možná jste již někdy přemýšleli o tom, že pokud chcete nabídnout někomu skutečně jedinečnou kávu nebo i vy sami si vychutnat lahodný nápoj, aniž byste museli absolvovat cestu do kavárny, tak se vyplatí zakoupit do domácnosti kávovar. Otázkou je jaký, když je na trhu tolik produktů. Samozřejmě, že každý z nich bude mít své plusové a minusové hodnoty.

Kávovary na kapsle – v dnešní době jsou daleko cenově dostupnější. Také příprava kávy nevyžaduje žádné velké úsilí. Otázkou je, zdali je to dobrá volba. Kapsle totiž nejsou zrovna nejlevnější záležitostí. Pokud se zamyslíte nad tím, kolik šálků kávy denně připravíte a orientačně si propočtete cenu, tak můžete dojít až k poměrně velkým částkám, které doslova vyrazí dech. Některé kávovary jsou dokonce vyrobené tak, že jiné kapsle do nich rozhodně nevložíte, stejně tak ani mletou kávu. Navíc jsou vyrobené z téměř nerecyklovatelného materiálu a možná je jen otázkou času, kdy jejich produkce skončí.

Pákové kávovary – jsou sice svým způsobem praktičtější, ale rozhodně není dobré nakupovat levnější stroje, které si nedokážou poradit ihned v první fázi s tlakem. Oni jej nechají vystoupat a následně pustí, což je chyba, která se odrazí na kvalitě připravované kávy. Tlak by rozhodně neměl při spařování klesat, poté můžeme hovořit, že takový kávovar je dostatečný. Jen bude potřebovat lidský zásah, nicméně nebude nijak složitý. Každý nový šálek si zaslouží čerstvě namletou kávu, která se napěchuje do sítka. To je umístěné na páce, která se poté nasadí před výpust vody. Kvalita kávy je ale hodně ovlivněná několika faktory. Výběrem kávy, následně její čerstvostí a hrubostí namletí. Jak moc poctivě jste sítko napěchovali. Dále tvrdost vody, tlak kávovaru a mnohé další mohou ovlivnit šálek chutného moku.

Automatické kávovary – asi nejjednodušší příprava espressa a kávovary jsou vhodné i do kanceláří nebo kde je větší odběr kávy. V podstatě se člověk o nic nestará a také nemůže nic zkazit, snad jen výběrem zrnkové kávy. Pouhým stisknutím příslušného tlačítka, podle výběru požadované kávy, se vše děje automaticky. Káva se namele, upěchuje, spaří a uvaří šálek kávy pro uspokojení našich chuťových buněk. Téměř každý kávovar má parní trysku pro přípravu mléčné pěny. Není problém tak připravit například výborné cappuccino.

Sdílej s přáteli!