Začínáte den kávou nebo čajem?

Ať už vás čeká den plný povinnosti, starostí či velkých změn nebo jste se rozhodli odpočívat, tak v každém případě je nejlepší začít ráno oblíbeným šálkem kávy nebo čaje.

Nápoje, které hýbou světem a najdete je ve všech zemích, restauracích, kavárnách, firmách i domácnostech. A není se čemu divit, protože jde o nápoje s tradicí, které dokážou navodit příjemnou atmosféru, zvednout náladu, povzbudit a celkově zpříjemnit den.

Jsou doslova v představách, které souvisí s pořádným odpočinkem třeba doma pod dekou u dobré knížky nebo filmu a vždy v těch představách koluje také pořádný hrníček kávy nebo čaje a horká pára nad nimi.

Káva i čaj mají svoji historii, která začíná v dalekých zemích, kde se na plantážích pěstují čajovníky a kávovníky. Čaj se vyrábí z listů čajovníků a káva z plodů tedy bobulí, z kterých se čerpají kávová zrna.

Podle druhu kávovníků se samotné zrnka kávy dělí na odrůdu Arabica a Robusta a následně se do nabídky dostávají v podobě pražené zrnkové kávy nebo také instantní. A z těchto produktů se vyrábí tradiční nápoje, kterých je více druhů a nejznámější jsou Espresso, Ristretto, Lungo, Americano, Au Lait, Caffé Latte, Capuccino, Macchiatto, Flat white, Mocha, káva Vídeňská, Irská, Alžírska, ledová, Frappé, Affogato a další.

Čaj má také více druhů a podle zpracování tedy fermentace si můžete vybírat čaje černé, bílé, žluté, zelené, polozelené, červené, Oolong, Pu-erh, Rooibos, ovocné, aromatizované, bylinné a další.

Káva i čaj jsou známé také povzbuzujícím účinkům, které vycházejí z kofeinu. U čaje theinu, ale v podstatě jde pořád o kofein akorát s tím rozdílem, že u čaje se tato látka vstřebává o něco pomaleji, než u kávy a účinky tak vydrží déle.

Kromě toho, že mají povzbudivé účinky, tak mají také účinky léčivé. Třeba káva je skvělá prevence proti rakovině, čaj posiluje imunitní systém a podobně.

Dopřát si tyto nápoje každý den je opravdu radost.

Sdílej s přáteli!